Epidemiologjia Speciale e sëmundjeve ngjitëse

Epidemiologjia Speciale e s mundjeve ngjit se None

TBC i mushkrive Epidemiologjia Burim i infeksionit sht njeriu i smur nga TBC Rrugt e prhapjes se infeksionit jan aerogjene Shumica e te infektuarve nuk kan shenja apo simptome te semundjes, njeshmeri me te madhe kan foshnjet dhe fmijet, te gjith ata qe infektohen ne kt mosh jan te ndjekur nga TBC. Streptokoket Struktura e murit qelizor t streptokokeve t grupit A sht ndr m t studiuarat nga t gjitha bakteret e tjera Muri qelizor prbhet nga alternimi i njsive t N acetilglukozamins dhe acidit N acetilmuramik, d dallojm formn standarde t peptidoglikanit.

 • Title: Epidemiologjia Speciale e sëmundjeve ngjitëse
 • Author: Isuf Dedushaj Isme Humolli
 • ISBN: null
 • Page: 206
 • Format: None
 • None

  One thought on “Epidemiologjia Speciale e sëmundjeve ngjitëse”

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *